A Déli-Bakony lankáin fekvő Úrkút település határában páratlan geológiai csodát találunk: hazánk egyik leglátványosabb földtani értékét, a Csárda-hegyi őskarsztot. A világon egyedülálló képződmény sziklakatlanában a mangánérc kitermelésével feltárultak a jura kori, 100 millió éves eredeti formák, őskarszt sziklafalak. Izgalmas tanösvényen, dzsungelszerű, párás erdőben barangolhatunk, sziklákba vájt lépcsőkön ereszkedhetünk le az ősi tengermeder aljára, a peremén sétálva pedig fentről tekinthetjük meg a természet eme csodáját.
Az úrkúti őskarszt 1951 óta országosan védett terület. Az egykori bányában kézi, külszíni fejtéssel termelték le a mangánércet, és fokozatosan, eredeti állapotának megfelelően került napvilágra a 100 millió éves őskarszt. A rózsaszínes, tömött, jurakori mészkőben tengeri állatok mészvázas maradványai is előkerültek. 2013 óta hat állomásból álló tanösvény segíti az őskarszt felfedezését. A Csárda-hegyi tanösvény hossza nagyjából egy kilométer, a két szintből álló, hatalmas katlanba hosszú, korláttal ellátott falépcsősor vezet, emellett a tanösvény a meder peremén haladva kerüli körbe az őskarsztot.
A Csárda-hegyi őskarszt, Úrkút
Az Úrkút falu szélső házai mellett nyíló kaput átlépve pár méter után elérjük a tanösvény térképes indítóállomását. Továbbsétálva már ízelítőt kaphatunk a lenyűgöző sziklavilágból, balra hatalmas, vörös sziklák mellett jutunk ki egy pihenőpadokkal ellátott, idilli fekvésű tisztásra. Innen balra ágazik el a katlan szélén futó tanösvény, jobbra pedig a szakadékba vezető falépcsőt érjük el. A harmadik állomás mellől indul a hosszú, kanyargós lépcsősor a meder aljára. A sziklafalhoz épített lépcsőről testközelből figyelhetjük meg az őskarszt jellegzetes, a jurakori kőzeteken kivált vasas-oxidtól vöröses színét. A rekultivált bányaterületet mára már szinte teljesen visszahódította a természet, ezért ottlétünk alatt olyan érzésünk van, mintha egy ősi, érintetlen vadonban járnánk.
A katlan alján, a sajátos mikroklímának köszönhetően nyáron jó pár fokkal hűvösebb van, ez kánikulában kifejezetten üdítő, hideg időben pedig éppen a védettség miatt az enyhébb idő teszi kellemessé a túrát. Mohák, páfrányok népesítik be a sziklafalak alját, rengeteg védett növényfaj kedveli ezt a nyirkos, hűvös, árnyékos klímát. Egy újabb, rövidebb lépcsősor vezet le a kis területű legalsó szintre, mely alig lát napfényt. Itt egy barlangot is találunk. Visszatérve a katlan szélére, bármilyen irányból megkerülhetjük azt. Még három állomás táblái várnak ránk, de a fő látnivaló a sűrű növényzetből néhol megnyíló remek kilátás az őskarszt sziklafalaira, a katlanba vezető lépcsőkre.
A Csárda-hegyi őskarszt, Úrkút
A Csárda-hegyi őskarszt bármely évszakban látogatható, mindig más arcát mutatja, de sosem okoz csalódást az ide látogatóknak. És ha már egyszer nekivág a család vagy egy baráti társaság a vadonnak, akkor érdemes több napra kiszakadni a mindennapok rohanásából, hiszen ebben a mesebirodalomban igazi kikapcsolódás és nyugalom vár ránk. Az ősi tájon való barangolás után irány az Őskarszt Wellness Apartman, ahol kipihenhetitek magatokat a következő napi kalandra, illetve feltöltődve térhettek vissza a hétköznapokba.
Segítségre van szükséged?
Hívj minket: